Elke dag telt hier in het hospice: ‘Er wordt hier gehuild en gelachen’
Conny Veeke loopt rustig door de brede gang van het oude klooster. De zon schijnt door de ramen. “Als mensen hier nieuw binnenstappen, zeggen ze vaak: het voelt hier als een warm bad. Daar doen we het voor.” Conny werkt al 33 jaar bij Avoord. De laatste acht jaar is het hospice haar plek. Ze geeft een kijkje achter de schermen.
Wanneer iemand bij het hospice binnenkomt, staat er altijd een vrijwilliger klaar. Geen haast, geen papieren. Eerst landen. “Mensen die hier komen, komen uit een rollercoaster”, zegt Conny. "Mensen zijn ongeneeslijk ziek. Ze hebben veel zorgen en veel moeilijke gesprekken gevoerd. Dan is het fijn dat er nu even niets moet."
De vrijwilligers van het hospice begeleiden iemand naar de kamer. Daar staat een kaart met een korenbloem: Welkom in ons hospice. Een klein gebaar, maar het neemt vaak al gelijk wat spanning weg. Daarna volgt het intakegesprek. “We zeggen altijd: dit is uw kamer, maak er vooral uw eigen fijne plek van. Hang foto’s op, zet bloemen neer, of juist niet. De een houdt van rust en ruimte, de ander van een warme sfeer.”
Zorg op maat, elke dag opnieuw
In het hospice draait het om de vraag: wat heeft iemand nu écht nodig? Soms is dat praktische zorg, soms een luisterend oor, soms stilte en soms… een kroketje. Conny lacht: “Dat kroketje klinkt klein, maar het gaat om het gevoel dat het iemand geeft. Iemand voelt: hé, ik mag hier nog genieten.”
Elke dag stemt het team in het hospice de zorg af. Wat kan en wil iemand zelf nog doen? Wat wil de familie doen? Wat doen wij? Partners blijven soms 24 uur per dag bij ons. Ze geven eten, doen de was of blijven aan het bed zitten. “We kijken samen wat fijn is voor de cliënten en de naasten. Naasten zitten vaak midden in hun eigen rouwproces, dus ook voor hen is de juiste hulp en begeleiding belangrijk.”
Sterk teamwork rondom de cliënt
Het hospice werkt met veel disciplines samen: de huisarts, de verpleegkundig specialist, de specialist ouderengeneeskunde, de ergotherapeut en geestelijke verzorging. “We bespreken elke situatie met elkaar. Je voelt echt dat er wederzijds begrip is tussen alle betrokkenen. Huisartsen vertrouwen op onze expertise en dat voelt goed. We zoeken steeds naar de juiste aanpak.”
Bij zware pijn wordt bijvoorbeeld een pomp aangesloten die gedoseerd medicatie geeft. Bij angst helpt het als een vrijwilliger even blijft zitten bij de cliënt. Bij onrust kan klassieke muziek rust geven. “Alles draait om comfort in ons hospice”, licht Conny toe. Complementaire zorg is daarbij een kracht van Avoord. Denk aan etherische oliën, hand- en voetmassages en zachte geurbeleving. “Dit helpt enorm bij spanning, angst en benauwdheid.”
Een levensechte sfeer
In het hospice gaat het niet alleen over ziek zijn. “Elke dag is een feestje”, zegt Conny. “Er wordt gehuild, maar er wordt ook gelachen.” Sommige cliënten blijven graag roken, anderen drinken elke avond twee borrels. “Wij oordelen niet, want dit is hun leven. En dat gunnen we ze.”
Mooie momenten ontstaan soms vanzelf in het hospice. Zoals de twee cliënten die bevriend raakten en op woensdag samen ‘naar het café’ gingen. Of de naasten die elkaar vinden en steun aan elkaar bieden. “Hier mag iemand zijn wie hij is”, zegt Conny. “Dat maakt het hospice zo bijzonder. We kunnen geen dagen toevoegen aan het leven, maar wel leven aan de dagen.”